rozwiń filtry »

Wyszukiwanie publikacji

Testy

mar
22

Test TP-Link Touch P5 – routera z ekranem dotykowym

22.03.2016 18:51, dodał: Radosław Domżoł
Ocena:

Niedawno do naszej redakcji zawitał jeden z nowszych routerów w ofercie firmy TP-Link, a już na pewno jeden z najciekawszych. Urządzenie to może pochwalić się bowiem… dotykowym ekranem, dzięki któremu możemy kontrolować wszelkie ustawienia. Czy takie nowatorskie rozwiązanie sprawdza się na co dzień? Sprawdźmy!

 

Firma TP-Link postanowiła stworzyć produkt, który pokazuje całkowicie nowatorskie podejście do projektowania bardzo ważnego urządzenia w domu, jakim w ostatnich latach stał się router bezprzewodowy. Model Touch P5, o którym mowa, pokazuje, że takie urządzenie może być łatwe w obsłudze nie tylko dla zaawansowanych użytkowników.

Touch P5 wyposażony w ekran dotykowy oferuje bezpośrednio poprzez niego bardzo dużą liczbę ustawień.  To sprawia, że większość ważnych kwestii będziemy mogli rozwiązać bez konieczności podłączania komputera za pomocą kabla Ethernet, co często jest wymagane do skonfigurowania routera. Tutaj dzieje się to praktycznie automatycznie. TP-Link Touch P5 stanowi zatem urządzenie stworzone zarówno dla odbiorców początkujących, jak i tych bardzo doświadczonych. Jest ono bowiem łatwe w obsłudze i posiada wiele funkcji, które powinny zadowolić nawet tych najbardziej wymagających klientów. Jak nowatorski sposób myślenia o routerze spisuje się w codziennym użytkowaniu? To opiszę w poniższym teście.

Budowa i złącza

TP-Link Touch P5 to urządzenie o dość typowych rozmiarach, jak na router bezprzewodowy tej klasy. Wynoszą one, zgodnie z deklaracją producenta, odpowiednio 284 mm (szerokość)  x 157 mm (głębokość) x 52mm (wysokość). Oczywiście wymiary te nie uwzględniają trzech anten, które musimy podłączyć do urządzenia. Urządzenie stawiamy w pozycji poziomej, czyli zajmuje trochę więcej miejsca na stoliku, niż w przypadku routerów „pionowych”. Urządzenie można jednak powiesić na ścianie.Obudowa routera została wykonana z plastiku uformowanego w delikatny łuk. Na jego górnej powierzchni znajdziemy elementy z eleganckimi wytłoczeniami i perforacją, co zostało pozytywnie przyjęte przez wielu moich znajomych, którzy mogli zobaczyć to urządzenie. Na górnej części obudowy znajdziemy ekran o przekątnej 4,3 cala, który zdecydowanie jest jedną z największych zalet Touch P5, a także elementem, który wyróżnia ten router spośród całej konkurencji. Pod wyświetlaczem znajdziemy jeszcze dotykowy przycisk z ilustracją domku, który poprowadzi nas do ekranu głównego. Na podstawie wielu opinii mogę uznać, że router firmy TP-Link jest urządzeniem o udanej stylistyce, która powinna się wpasować w wystrój każdego pomieszczenia.

Na tylnym panelu routera znajdziemy cały szereg złącz oznaczonych odpowiednimi kolorami. Zaczynając od strony lewej, znajdziemy tam odpowiednio: wejście na kabel zasilający, przycisk On/Off, port USB 2.0, wejście WAN, cztery porty LAN, oraz przycisk do przywracania urządzenia do ustawień fabrycznych. Oczywiście pośród tych portów i przycisków znajdują się jeszcze trzy gniazda antenowe, które zostały symetrycznie umieszczone na tylnym panelu. Z przodu routera znajdziemy kolejny port USB, tym razem wspierający standard 3.0 o wiele większej przepustowości. Został on umieszczony na podciętej części obudowy, dzięki czemu, pomimo umieszczenia z przodu,  nie jest on dobrze widoczny. Dzięki temu router cały czas zachowuje elegancki wygląd.

Specyfikacja

Tak jak już zaznaczyłem, Touch P5 zapewnia dostęp do większości funkcji, jakie spotkamy w routerach nawet z najwyższej półki cenowej. Pomimo swoich ułatwień stworzonych z myślą o początkujących użytkownikach, posiada on szeroką gamę najnowocześniejszych technologii skrywanych pod obudową. Tak urządzenie firmy TP-Link prezentuje się ”na papierze”:

CECHY SPRZĘTOWE

Porty 4 porty LAN 10/100/1000Mb/s,
1 port WAN 10/100/1000Mb/s,
1 port USB 3.0
1 port USB 2.0
Przyciski Wyłącznik
Reset
Wymiary (SxGxW) 284 x 157 x 52mm (11,2 x 6,2 x 2,1 cala)
Antena 3 odłączalne, dwupasmowe anteny
Zasilanie 12V/3,3A
Touch Screen

Typ ekranu: Pojemnościowy
Przekątna ekranu: 4,3 cala
Rozdzielczość ekranu: 128 ppi

 

WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ

Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11ac/n/a 5GHz
IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz + 256QAM
Częstotliwość pracy 2,4GHz oraz 5GHz
Prędkość transmisji 5GHz: Do 1300Mb/s
2,4GHz: Do 600Mb/s
Czułość odbiornika 5GHz: 11a 6Mb/s: -94dBm
11a 54Mb/s: -75dBm
11ac HT20: -66dBm
11ac HT40: -62dBm
11ac HT80: -59dBm
2,4G: 11g 54Mbps: -76dBm
11n HT20: -73dBm
11n HT40: -71dBm
Funkcje transmisji bezprzewodowej Wyłącznik transmisji bezprzewodowej, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej Szyfrowanie WEP 64/128-bitów, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2
Moc transmisji CE:
<20dBm(2,4GHz)
<23dBm(5GHz)
FCC:
<30dBm
Funkcja Guest Network

Sieć dla gości 2,4GHz
Sieć dla gości 5GHz

 

FUNKCJE OPROGRAMOWANIA
Funkcja Quality of Service WMM, Kontrola przepustowości
Sieć WAN Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/
PPTP/L2TP/Kabel BigPond
Zarządzanie Zarządzanie dostępem
Zarządzanie lokalne
Zarządzanie zdalne
DHCP Serwer, klient, lista klientów DHCP
Rezerwacja adresów
Przekierowanie portów Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ
Dynamiczny DNS DynDns, NO-IP
VPN Pass-Through PPTP, L2TP, IPSec
Protokoły IPv4 oraz IPv6
Udostępnianie urządzeń USB Samba/Serwer FTP/Serwer mediów/Serwer druku

 

Dotykowy ekran – nowe możliwości

Po specyfikacji urządzenia przeskoczmy teraz do najważniejszego argumentu przemawiającego na korzyść Touch P5, czyli ekranu dotykowego. Jest to wyświetlacz o przekątnej 4,3 cala działający w rozdzielczości 480 na 272 pikseli – mamy tutaj więc taki sam ekran, jak ten zastosowany w starej poczciwej konsoli PlayStation Portable. Nie ukrywam, że umieszczenie takiego elementu na obudowie takiego urządzenia jakim jest router, jest zagraniem co najmniej ryzykownym. Każdy z nas ma bowiem świadomość, że za taki element trzeba dodatkowo zapłacić. Pytanie jest więc następujące: czy pieniądze, które trzeba dołożyć do tego, by posiadać dotykowy ekran są rekompensowane jego możliwościami? Moim zdaniem, jak najbardziej tak.Musimy zdać sobie sprawę z tego, co firma TP-Link chce sprzedać użytkownikowi. Kupujemy nie tylko zwykły router, którego możliwości są w gruncie rzeczy takie same, jak większości innych routerów w tej klasie. Dostajemy urządzenie, które jest spojrzeniem w przyszłość – elementem Internetu Rzeczy.

Może trudno to sobie wyobrazić, ale wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach coraz więcej urządzeń, które posiadamy w domu, ale także tych, które ze sobą nosimy, będzie posiadało możliwość połączenia się z Internetem. Naturalnym krokiem będzie więc to, że dobry gospodarz będzie udostępniał swoim gościom dostęp do bezprzewodowej sieci. A w tym zadaniu router Touch P5 razem ze swoim ekranem sprawdzi się wyśmienicie.Jako że router firmy TP-Link działa w częstotliwościach 2,4 GHz oraz 5 GHz do dyspozycji domowników będą dwie osobne sieci. Bardzo ciekawą opcją Touch P5 jest jednak możliwość stworzenia osobnych sieci dla gości. O tym, czy takie sieci są aktywne informuje ekran urządzenia – na jego głównym pulpicie znajdziemy informacje dotyczące nazw SSID, a także hasła, jakie trzeba wpisać, by móc połączyć się z Internetem. Zapomnijcie więc o czasach, gdy musieliście dyktować znajomym długi i skomplikowany klucz – teraz będzie można go zwyczajnie odczytać z ekranu. Co ciekawe, jedną z dodatkowych opcji jest możliwość automatycznego generowania hasła dla gości. Router domyślnie zmienia klucz do sieci „gościnnych” każdego dnia – to bardzo dobra ochrona przed nieautoryzowanym korzystaniem z naszej prywatnej sieci.

Jednak to oczywiście nie wszystkie możliwości, jakie zapewnia ekran dotykowy będący częścią Touch P5. Jak wspomniałem na początku, może on praktycznie w całości zwolnić nas z konieczności konfiguracji routera za pomocą komputera – wszystkie potrzebne ustawienia można bowiem edytować za pomocą systemu zainstalowanego na urządzeniu. Będzie on wystarczający zwłaszcza, jeśli nie zamierzamy zajmować się bardziej skomplikowanymi funkcjami. Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia zostaniemy przeprowadzeni przez program, który skonfiguruje sieć, tak by była ona gotowa do działania praktycznie od razu. Urządzenie samo wykryje typ połączenia, a następnie zapyta o wszelkie potrzebne dane. Sami będziemy mogli zdefiniować klucz do sieci bezprzewodowych, a także wybrać tryb, w jakim ma pracować urządzenie (router, Access point, repeater).System zainstalowany na urządzeniu (który wizualnie jest całkowitą kopią iOS – moim zdaniem producent mógł pokusić się jednak o stworzenie swojej szaty graficznej) pozwala na kontrolowanie urządzeń podłączonych do sieci i ewentualne dodanie ich do czarnej listy. W łatwy sposób dostaniemy się także do ustawień Kontroli rodzicielskiej, sieci przewodowej i bezprzewodowej, DHCP, DDNS czy ustawień funkcji Print Server. Jednym słowem, w zasięgu dotyku mamy praktycznie wszystko, co jest potrzebne do szczęścia przeciętnemu użytkownikowi. A co jeśli będzie chciał zmienić więcej ustawień? Wtedy trzeba będzie tradycyjnie sięgnąć do…

Ustawienia z poziomu komputera

Tutaj już każdy z użytkowników, zarówno ten mniej i jak i bardziej zaawansowany, znajdzie możliwość dopasowania ustawień pod swoje wymagania. Na górnej belce strony, która została wykonana w bardzo schludny, czytelny i estetyczny sposób możemy przełączać się pomiędzy ustawieniami prostymi (Basic) i zaawansowanymi (Advanced). W każdym z tych trybów zostaniemy powitani ekranami informującymi o tym, w jakim stanie znajduje się router i nasza sieć. Już nawet one będą się jednak znacznie różniły, co zobaczycie na odpowiednich zdjęciach ekranu.Tryb Basic zapewnia dostęp praktycznie do takich samych ustawień, jakie znajdziemy na wyświetlaczu routera. Możemy zatem zarządzać ustawieniami sieci bezprzewodowych (prywatnych, jak i tych dla gości), zmieniać ustawienia samego połączenia z Internetem, zarządzać ustawieniami Kontroli rodzicielskiej, a także kontrolować funkcję udostępniania drukarki (Print Server). Jedyną opcją, która pojawiła się tutaj, a nie znajdziemy jej na mniejszym ekranie, jest kontrola urządzeń podłączonych do portów USB routera (przypomnijmy, do dyspozycji użytkownika są dwa takie gniazda). Poniżej prezentuję parę zrzutów ekranu z ustawień w trybie Basic.

Przejdźmy teraz do trybu Advanced, gdzie znajdziemy znacznie większą liczbę ustawień i zobaczymy prawdziwe możliwości urządzenia Touch P5. O tym, że znaleźliśmy się w trybie dla użytkowników doświadczonych świadczy chociażby karta informująca o statusie urządzenia – liczba informacji zawartych na tej stronie jest znacznie większa, niż w trybie Basic.W dziale Network uzyskamy dostęp do ustawień związanych z połączeniem routera z siecią zewnętrzną. Będziemy tutaj mogli zdecydować, które z czterech portów Ethernet będą służyły do obsługi zwykłych połączeń internetowych, a które będą obsługiwały urządzenia IPTV. W tym dziale zmienimy ustawienia związane z protokołem DHCP, czy też funkcją DDNS.

Kolejna karta dostępna w Menu to Wireless. Jak można się domyślić, będziemy tutaj zarządzali naszymi sieciami bezprzewodowymi. Ta część właściwie w niewielkim stopniu różni się od tej dostępnej w trybie Basic – dodatkiem są jednie ustawienia dotyczące funkcji parowania urządzeń poprzez WPS. Tutaj możemy także przyjrzeć się statystykom danych przetwarzanych przez podłączone urządzenia. W następnym kroku znajdziemy ustawienia dotyczące sieci dla gości.

W karcie NAT Forwarding znajdziemy wszelkie ustawienia, które będą pomocne zwłaszcza w sytuacji, gdy do sieci będzie na stałe podpiętych wielu klientów. Funkcje takie jak Virtual Server, czy Port Triggering pozwolą na przekierowanie portów do odpowiednich aplikacji czy usług. Router obsługuje także takie funkcje jak UPnP, czy strefa DMZ.

Touch P5 został także wyposażony w obsługę usługi Quality of Service, która pozwoli na ustalenie priorytetu dla odpowiednich urządzeń i usług. Bez problemu możemy także przeglądać Internet poprzez protokół IPv6 – wystarczy aktywować odpowiednią opcję.  Warto wspomnieć także o możliwości przypisania adresu IP do odpowiedniego urządzenia dzięki funkcji IP & MAC Binding. Router oferuje bardzo dużo ustawień i funkcji związanych z bezpieczeństwem i diagnostyką, które znajdziemy w zakładkach Security oraz System Tools. Dostępne ustawienia w trybie Advanced zobaczycie na poniższych zrzutach ekranu.


Następna strona: Obsługa urządzeń USB, testy prędkości, podsumowanie >

Strona:


Polecane artykuły

Testy

Poradniki

Tagi

 android   apple   ciekawostki   gaming   google   gry   internet   komputery   kosmos   microsoft   mobilne   nauka   polska   samsung   smartfon   smartfony   tablet   technologia   telefony   windows 

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich osobom trzecim. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie.
Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies.