rozwiń filtry »

Wyszukiwanie publikacji

Testy

czer
19

Epson L365, czyli tanie drukowanie. Recenzja urządzenia wielofunkcyjnego

19.06.2016 20:45, dodał: Maksym Słomski
Ocena:

Epson L365 to drukarka wykorzystująca system stałego zasilania w atrament. Jej eksploatacja jest niezmiernie tania, a jakość wydruków... nie spodziewaliśmy się tak dobrych wyników w tej cenie!

Tanie drukarki i urządzenia wielofunkcyjne mają jedną zasadniczą wadę: na ogół wcale nie są tanie. Co z tego, że uda Wam się kupić takowy sprzęt za dwie stówki, skoro niedługo potem będziecie musieli nabyć tusz, który nierzadko kosztuje tyle, co samo urządzenie? Niestety, niska cena urządzenia bardzo często idzie w parze z wysokimi kosztami eksploatacji. Postanowiliśmy przejrzeć najnowszą ofertę Epsona pod kątem poszukiwania drukarki, która w niezłej cenie zaoferuje bardzo tanią eksploatację i będzie mogła Was tym samym zainteresować. I oto jest!Epson L365Epson L365 - urządzenie wielofunkcyjne bez systemu kartridży

Na Epsona L365 warto zwrócić uwagę przede wszystkim ze względu na bardzo ciekawe rozwiązanie, jakie w nim zastosowano. Producent zrezygnował ze standardowych kartridży z tuszem na rzecz specjalnego systemu stałego zasilania w atrament (ITS). Technicznie rzecz biorąc jest to osobny moduł urządzenia, w którym znajdują się pojemniki na tusz, zamknięte za pomocą niewielkich zatyczek, szerzej rzecz ujmując – inna, przyjazna dla użytkownika filozofia druku.Epson L365Epson L365Aby uzupełnić tusz, wystarczy położyć moduł, otworzyć zatyczki i dolać płynu. Tyle! Zero konieczności dodatkowej kalibracji - jest tak intuicyjnie, jak tylko się da. Tusz do dysz drukujących przekazywany jest za pośrednictwem specjalnych przewodów.

Koszt oryginalnych tuszy Epsona jest bajecznie niski

Zakup L365 oznacza też koniec irytujących problemów i kombinowania z chipami i tanimi zamiennikami często drogich kartridży. Dlaczego? Bo tusz do Epsona L365 jest po prostu tani. 70-mililitrowa (!) buteleczka z tuszem w oficjalnym sklepie Epsona kosztuje... 27,93 złotych. Tak, zaledwie niecałe 30 złotych zapłacimy za aż 70 mililitrów tuszu. Łatwo policzyć, że kupując komplet tuszy, poniesiemy wydatek rzędu 120 złotych.Epson L365Za cenę 699 złotych, oprócz urządzenia wielofunkcyjnego, otrzymujemy na start dodatkowo 6 buteleczek z tuszem. Oprócz czterech butelek z kolorami cyjan, żółty, purpurowy i czarny, otrzymujemy dodatkowo dwie duże butelki z czarnym tuszem. Zestaw startowy pozwala na wydrukowanie 12 000 stron w trybie monochromatycznym oraz 6500 stron w trybie kolorowym. Trzeba przyznać, że to imponująca liczba, zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmiemy ceny tuszy. Wybaczcie, że nie sprawdziłem, czy wartość ta odpowiada prawdzie – do tego potrzebna jest naprawdę długa eksploatacja urządzenia. W zasadzie, to nie wiem czy przez całe swoje życie wydrukowałem tyle stron. Jeśli zastanawiacie się czy nowy system zarządzania tuszem "da radę" (skoro jest przecież nowym rozwiązaniem na rynku), Epson oferuje gwarancję na 12 miesięcy lub, bagatela, 30 000 stron wydruku.

Ale kabelek USB to byście mogli dorzucić! ;)

Epson L365 posiada wbudowany moduł Wi-Fi, a więc dane można przekazywać do niego w sposób bezprzewodowy. Dlaczego jednak producent nie dorzucił do opakowania choćby najtańszego kabelka USB? Cóż, znalezienie takowego akcesorium w zestawie z jakimkolwiek urządzeniem wielofunkcyjnym graniczy z cudem, jednak producenci mogliby w końcu się złamać i zacząć je dodawać. Wciąż istnieje spora grupa osób, która decyduje się drukować przewodowo, a więc zakup kabla będzie dla nich dodatkowym (choć niewielkim) wydatkiem.Epson L365Całe szczęście, że na pokładzie jest Wi-Fi

Samo nawiązanie połączenia pomiędzy drukarką i siecią odbywa się za pomocą protokołu WPS, co oznacza, że w celu poprawnego sparowania urządzenia, niezbędne jest naciśnięcie takowego przycisku na routerze. Jeżeli wasz router nim nie dysponuje, pozostaje droga przewodowa. Dodatkowo, dzięki aplikacji Epson Connect, możliwe jest wygodne drukowanie materiałów wprost ze smartfona lub tabletu. Do szczęścia wystarczy darmowa aplikacja dostępna na systemy iOS, Android oraz Windows Phone. Dzięki niej w mgnieniu oka wyślecie do drukarki zlecenie drukowania określonego pliku. Epson na każdym kroku stawia na prostotę obsługi, także obsługa i tego narzędzia jest bardzo przyjazna. Byłaby ona jeszcze przyjemniejsza, gdyby oprogramowanie oferowane było w języku polskim.

Mały, ale wariat (cichy wariat)

Epson L365 jest bardzo mały jak na urządzenie wielofunkcyjne. Kompaktowa konstrukcja wymusiła konstrukcyjnie zastosowanie tylko jednego podajnika na papier (tylnego) o skromnej pojemności ok. 110 kartek. To niezbyt dużo, jeżeli chcemy korzystać z drukarki w wielkiej firmie, jednak na potrzeby użytkownika domowego i w małym biurze, jest to wynik zupełnie zadowalający. Epson L365 w przeciwieństwie do wielu innych kompaktowych urządzeń wielofunkcyjnych jest bardzo cichy – zarówno podczas wydruku, jak i w trakcie procesu skanowania dokumentów. W zasadzie, podczas skanowania zdjęć Epson L365 nie emitował więcej hałasu niż wentylator od dość cichego zasilacza w komputerze...Epson L365Wiele osób zwróci uwagę na brak wyświetlacza LCD. Ze względu na chęć stworzenia jak najbardziej kompaktowego urządzenia, a może także po prostu na oszczędności, na Epsonie L365 ekranu nie znajdziemy. Nie wydaje mi się jednak, aby jego brak był jakimś poważnym mankamentem. Na swoim urządzeniu wielofunkcyjnym korzystam z niego niezmiernie rzadko, a w przypadku sprzętu Epsona tego braku nie odczułem wcale. Wszystkie przyciski fizyczne umieszczone są na froncie urządzenia i w czytelny sposób opisane, więc dodatkowy wyświetlacz byłby zbędny. Informację o poziomie tuszu powziąć możemy z zasobnika systemowego lub... spoglądając na moduł z tuszami.Epson L365Epson w swoim oprogramowaniu sprytnie poradził sobie z kolejnym ograniczeniem konstrukcyjnym drukarki, a mianowicie brakiem możliwości druku dwustronnego. Rzut oka w oprogramowanie wyświetlające taką opcję mógłby sugerować, że drukować obustronnie można. W przypadku L365 drukowanie obustronne polega na drukowaniu co drugiej strony, a po ręcznym obróceniu zadrukowanych stron przez użytkownika, dodrukowaniu na odwrocie pozostałych.

Rekordów prędkości może nie bije, ale ta jakość zdjęć... cudo!

Jak radzi sobie urządzenie z drukowaniem? Dokładnie tak, jak informuje w specyfikacji producent. Wynik na poziomie 11 stron w druku monochromatycznym osiągnąłem po ustawieniu opcji standardowego druku, czyli druku w średniej jakości. Drukowanie tekstu w tym trybie pozwala oszczędzić spore ilości tuszu, pozostawiając go czytelnym, choć nieco mniej ostrym. W najwyższej jakości udało mi się wydrukować 2 i 1/3 strony na minutę.

Poniższa fotografia przedstawia różnice pomiędzy trzema różnymi ustawieniami jakości (najniższa to kopia robocza). Jeśli w ustawieniach zmienimy papier na "premium glossy" to już na średnim ustawieniu jakości wydruku czcionki będą idealnie gładkie i niepostrzępione. Kliknięcie na zdjęcie spowoduje jego powiększenie. Epson L365Czy do drukowania zdjęć potrzebna jest drukarka fotograficzna? Niekoniecznie. To właśnie tutaj, w połączeniu z odpowiednim papierem, L365 pokazuje pazur. W zestawie z urządzeniem wielofunkcyjnym Epson L365 otrzymałem ryzę papieru fotograficznego, więc postanowiłem zrobić z niej jak najlepszy użytek. Jakość zdjęć jest bardzo dobra, choć profesjonaliści stwierdzą pewnie, że do jakości znanej z salonów fotograficznych trochę brakuje, natomiast dla nich Epson przygotował serię L800 – drukarki ITS dedykowane do zdjęć wyposażone w dwa dodatkowe tusze kolorowe jasny cyjan i jasna magenta. Ja jako miłośnik fotografii uważam, że efekt pracy L365 jest niesamowity, zwłaszcza jeśli uwzględnimy bardzo atrakcyjną cenę sprzętu. W połączeniu z papierem błyszczącym Epsona, końcowy efekt wydruku wprawił mnie w niemałe osłupienie.

Kliknięcie na poniższe zdjęcie spowoduje otwarcie pliku o rozmiarze 18,6 MB (800 DPI). Bądźcie cierpliwi!Epson L365Już przy ustawieniu standardowej jakości wydruku zdjęcia wyglądają po prostu świetnie i widać na nich nawet subtelne przejścia tonalne. Podniesienie jakości do wysokiej powoduje poprawę kontrastu i marginalnie lepsze odwzorowanie kolorów.

Zdjęcie po lewej jest bogatsze w detale. Kliknięcie spowoduje otwarcie porównania w rozdzielczości 1920x1080 pikseli.Mając w domu urządzenie takie jak Epson L365 nie odwiedzicie więcej salonu fotograficznego – bo i po co? Drukowanie zdjęć w wysokiej jakości trwa prawie dwie minuty, ale czekać warto. Drukowanie w jakości standardowej trwa trzykrotnie krócej. Poniższe zdjęcie zostało wydrukowane w formacie A4 na drukarce Epson L365. Kolor czerwony na prawo od tramwaju był na fotografii wysłanej do drukarki - to nie jest błąd wydruku!Epson L365Epson L365 to urządzenie, obok którego nie powinniście przejść obojętnie

Epson L365 to urządzenie wielofunkcyjne, które wydaje się być idealnym do użytku domowego. Jego eksploatacja jest bajecznie tania, a proces uzupełnienia tuszu tak intuicyjny, jak tylko się da. Drukowanie kolorowych dokumentów jest może nieco czasochłonne, ale końcowy efekt wart jest chwili oczekiwania. Cicha praca modułu drukującego oraz skanującego to coś rzadko spotykanego w urządzeniu sprzedawanym w cenie. No i właśnie: cena. Stosunek ceny do kosztów eksploatacji jest rewelacyjny. W urządzeniu zabrakło ekranu LCD oraz dupleksu, umożliwiającego dwustronny druk. Te braki da się przełknąć. Gdzie w tym wszystkim tkwi haczyk? Nie wiem, ja go nie znalazłem. I w związku z tym polecam wam zapoznać się z L365 od Epsona osobiście.

Mocne strony: Słabe strony:
--
- świetny stosunek ceny do kosztów eksploatacji
- bajecznie tanie oryginalne tusze
- tania eksploatacja!
- świetna jakość drukowanych zdjęć
- bardzo cicha praca podczas druku i skanowania
- Wi-Fi
- możliwość podwyższenia pokrywy skanera do skanu grubych materiałów
- kompaktowa konstrukcja
- łatwa wymiana tuszu (poprzez ich dolanie)
- aplikacja mobilna dla smartfonów i tabletów

- brak dupleksu
- tylko jedna taca

 

Cena Epson L365 w dniu publikowania recenzji: od 659 złotych

Epson L365 recenzja


Polecane artykuły

Testy

Poradniki

Tagi

 android   apple   ciekawostki   gaming   google   gry   internet   komputery   kosmos   microsoft   mobilne   nauka   polska   samsung   smartfon   smartfony   tablet   technologia   telefony   windows 

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich osobom trzecim. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie.
Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies.