TOP 11: Najlepsze najkrótsze gry

W tym zestawieniu znajdziecie najlepsze krótkie gry. Jeśli lubicie tytuły bardziej rozbudowane, odsyłamy Was do lektury naszego poprzedniego zestawienia:

TOP 9: najlepsze najdłuższe gry

1. Everybody’s Gone to the RaptureEverybody’s Gone to the Rapture

Pierwsza z pozycji w naszym zestawieniu to pierwszoosobowa gra przygodowa, obserwowana z perspektywy pierwszej osoby. Jej akcja przedstawia ostatni dzień istnienia miasteczka Yaughton w angielskim hrabstwie Shropshire. Wszyscy jego mieszkańcy w tajemniczy sposób zniknęli i to właśnie gracze, eksplorując otwarty świat gry, mają odkryć co dokładnie się z nimi stało. Na przestrzeni zabawy doświadczamy kolejnych, dziwnych zjawisk rodem z filmów science-fiction. Piękna oprawa graficzna jest tu zasługą popularnego silnika CryEngine, znanego m.in. z Crysisa.
Czas potrzebny na ukończenie gry: ok. 5 godzin


2. FirewatchFirewatch

Firewatch to przygodówka, która przenosi nas do wielkiego lasu w stanie Wyoming, gdzie wcielamy się Henry’ego – człowieka, który właśnie podjął spokojną z pozoru pracę strażnika. Tam stajemy się świadkami dziwnych i niewyjaśnionych zjawisk, których tajemnicę będziemy musieli rozwiązać. Ważnym elementem rozgrywki jest nieustanny kontakt radiowy z przełożoną bohatera – Delilah.
Czas potrzebny na ukończenie gry: ok. 4 godziny


3. LimboLimbo

Limbo to namacalny dowód na to jak wspaniałe i uzależniające potrafią być platformówki tworzone przez niezależnych deweloperów. W tej krótkiej produkcji obserwujemy posępny, czarno-biały, surrealistyczny świat, w którym przepadła siostra głównego bohatera gry. Po drodze, jak to w grach z tego gatunku, unikać musimy przeróżnych zagrożeń, w tym nemezis chłopca – wielkiego pająka. Zabawę uprzyjemnia zaimplementowany w grze złożony system fizyki, z którego na bieżąco korzystamy, rozwiązując kolejne zagadki.
Czas potrzebny na ukończenie gry: ok. 3.5 godziny


4. Brothers: A Tale of Two SonsBrothers: A Tale of Two Sons

Brothers: A Tale of Two Sons to produkcja znana nie tylko z konsol nowej i poprzedniej generacji, ale także komputerów osobistych i smartfonów – nawet tych z systemem Windows Phone! W tej budzącej naprawdę spore emocje zręcznościówce, za stworzenie którego odpowiada szwedzkie studio Starbreeze, poznajemy historię tytułowych braci poszukujących lekarstwa dla ich chorego ojca. Brothers: A Tale of Two Sons wypełniono po brzegi zagadkami, do rozwiązania których niezbędna jest współpraca obu postaci. Co ciekawe nie jest to gra kooperacyjna – jeden gracz musi sterować dwoma postaciami jednocześnie. Ciekawego, mocno nordyckiego klimatu produkcji nadaje nie tylko ładna oprawa graficzna, ale także świetne udźwiękowienie.
Czas potrzebny na ukończenie gry: ok. 3 godziny


5. PortalPortal

Portal to seria gier Valve, która osiągnęła status kultowej. Przepełniona humorem gra logiczna, w której świat obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, jest z pozoru bardzo prosta. Ot, za pomocą portal guna, futurystycznego pistoletu, tworzymy maksymalnie dwa portale, przez które możemy zarówno podróżować, jak i przerzucać przedmioty. Cel? Wyjście z danego pomieszczenia i wejście do kolejnego. Łatwe? No niekoniecznie…
Czas potrzebny na ukończenie gry: ok. 3 godziny


6. Her StoryHer Story

Her Story to gra detektywistyczna, w którą zagrać mogą nie tylko użytkownicy komputerów osobistych, ale także posiadacze urządzeń mobilnych z systemami Android i iOS. Pamiętacie produkcje typu FMV z lat 90. ubiegłego wieku? Her Story to jedna z nich! Na rozgrywkę składają się bowiem uprzednio nagrane sekwencje wideo z prawdziwymi aktorami! Gracze jako detektywi oglądają zapis przesłuchania Brytyjki o imieniu Hannah, pragnąc pomóc w śledztwie mającym na celu odnalezienie jej męża. Wszystkiemu towarzyszy klimat typowy dla lat 90′ – na wszystkie nagrania nałożono filtr mający pomóc odwzorować jakość nagrań VHS.
Czas potrzebny na ukończenie gry: ok. 2.5 godziny


7. AbzuAbzu

Abzu zabiera graczy w bardzo niepopularne wśród twórców gier miejsce: pod wodę. Abzu to gra eksploracyjna rozgrywająca się w podwodnym raju, w którym poznajemy historię zaginionej cywilizacji. Dialogi? Brak. Narracja? Również. Tej gry doświadczamy po prostu pływając, zbliżając się do mieszkańców fantastycznego świata i wchodząc z nimi w minimalistycznie ukazaną interakcję. Abzu to doskonały sposób na pełny relaks w rytmie pięknej muzyki. W tej grze nie istnieje coś takiego jak porażka, więc zabawa jest zupełnie bezstresowa.
Czas potrzebny na ukończenie gry: ok. 2 godziny


8. Gone HomeGone Home

Jedna z wielu gier eksploracyjnych w naszym zestawieniu, która przyjęła bardzo nietypową konwencję filmu obyczajowego. W Gone Home wcielamy się w 21-letnią Katy, która wraca do rodzinnego domu po roku spędzonym w Europie. Dom jest… pusty, a to do graczy należy zadanie odnalezienia siostry oraz rodziców. Jak przystało na typową przygodówkę z elementami logicznymi, możemy tu wchodzić w interakcję z przedmiotami i otoczeniem. Gra umiejętnie balansuje pomiędzy konwencją filmu obyczajowego a horroru.
Czas potrzebny na ukończenie gry: ok. 2 godziny


9. SUPERHOTSUPERHOT

SUPERHOT to gra, która szturmem zdobyła serca graczy na całym świecie. Najpierw odniosła spektakularny sukces w serwisie crowdfundingowym Kickstarter, gdzie zebrała kwotę aż 250 000 dolarów. Do dzisiaj jest to największy sukces kampanii crowdfundingowej zrealizowanej przez polskich deweloperów. Produkcja jest wyjątkowo udaną krzyżówką shootera FPSa oraz… gry logicznej. Celem graczy jest wyeliminowanie przebywających na danym etapie przeciwników za pomocą zarówno broni białej, którą może stanowić dowolny element otoczenia, a także broni palnej, znajdowanej tu i ówdzie i upuszczanej przez wrogów. Czas w grze Superhot płynie w zasadzie tylko wtedy, gdy wprawimy w ruch postać, której poczynaniami kierujemy. Napisałem „w zasadzie”, bowiem gdy stoimy nieruchomo płynie on bardzo, ale to bardzo powoli. Na tyle powoli, abyśmy wypatrzyli wszystkie wystrzelone w naszym kierunku pociski i zdołali ich uniknąć, planując przy tym kolejne swoje działania.
Czas potrzebny na ukończenie gry: ok. 2 godziny


10. Dear EstherDear Esther

Jeśli lubicie przygodówki o mrocznym, posępnym i ciężkim klimacie, powinniście zmierzyć się w Dear Esther. Akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby, a rozgrywka polega na eksplorowaniu otoczenia i stopniowym odkrywaniu jej tajemnic. Na przestrzeni zabawy od czasu do czasu słuchamy fragmentów listów do tytułowej Easter, które stanowią klucz do zrozumienia fabuły. Dear Esther doświadcza się bardziej jak film, niż grę, więc nie spodziewajcie się tu zbyt wielu elementów gameplayu.
Czas potrzebny na ukończenie gry: ok. 1.5 godziny


11. The Stanley ParableThe Stanley Parable

Nie będzie przesadą nazwanie The Stanley Parable jedną z najdziwniejszych gier ostatnich lat. Ta nietypowa przygodówka bardziej niż grą jest pewnego rodzaju… doświadczeniem. Doświadczeniem, w przeżywaniu którego graczom towarzyszy świadomy narrator. Narrator, będący wyjątkową gadułą, który komentuje absolutnie każde działanie gracza. The Stanley Parable to produkcja nieliniowa, w której każda droga prowadzi do zupełnie innych, absurdalnych wydarzeń. Grę można ukończyć w ciągu 10 minut, ale… istnieje wiele różnych zakończeń. Czy uda się Wam odkryć „to najwłaściwsze”? Czy uda się Wam rozwiązać zagadkę Stanleya, pracownika numer 427? Spróbujcie, nie pożałujecie.
Czas potrzebny na ukończenie gry: ok. 10 minut