rozwiń filtry »

Wyszukiwanie publikacji

Aktualności

sty
26

TOP 10: kamerki sportowe na zimowe stoki - jak wybrać najlepszą?

26.01.2019 16:20, dodał: Benek
Ocena:

Pierwsze województwa rozpoczęły już ferie zimowe, a wiele osób, które zaplanowały urlop na marzec uda się z nartami szusować po polskich i zagranicznych stokach. Wielu z Was myśli zapewne o zakupie kamery sportowej. Podpowiadamy jak dokonać dobrego wyboru.

Wielu osobom kamera sportowa wciąż kojarzy się z marką GoPro. Kamery GoPro, pomimo iż cechują je naprawdę dobre parametry, nie muszą być idealnym wyborem dla każdego. Wręcz przeciwnie, w większości przypadków nie będą warte swojej ceny. Jak więc wybrać kamerkę na miarę swoich potrzeb?

Dlaczego chcesz kupić kamerę sportową?

Przede wszystkim powinniście określić Wasze potrzeby. Być może zamiast kamery wystarczy Wam... smartfon? Najtańsze action camy często nagrywają filmy wideo w gorszej jakości, niż telefony ze średniej półki. Jeżeli action cama chcecie trzymać głównie w dłoniach, uwierzcie mi, że nie jest Wam potrzebny. Jeśli zamierzacie korzystać tylko z selfie sticka... tutaj też można się zastanowić czy nie lepiej umieścić w nim telefon. Oczywiście bateria w smartfonie rozładowuje się dość szybko i możecie potrzebować go do innych zastosowań.Inne kamery sportowe przeznaczone są dla miłośników sportów motorowych i jazdy na rowerze, a nieco inne dla amatorów nagrań przy użyciu selfie sticka. Dla pierwszej grupy powstało już kilka ciekawych urządzeń, które oferują między innymi możliwość zapisania przebytej trasy dzięki odbiornikowi GPS, a później, dzięki specjalnemu oprogramowaniu naniesienie takowych danych po zgraniu materiałów na komputer. Takie udogodnienia swoim klientom oferują m.in. firmy Sony oraz Garmin. Jeśli należycie do drugiej grupy osób być może warto rozważyć coś z mniejszym wachlarzem opcji dodatkowych, co stawia na przykład na długi czas pracy na baterii lub szeroki wybór tanich akcesoriów i będzie mniejszym obciążeniem dla Waszej kieszeni.

Na jakie cechy warto zwracać uwagę?

Obecność Wi-Fi lub Bluetooth i obsługa pilota

Obecność Wi-Fi lub Bluetooth w kamerze i możliwość dokupienia akcesoryjnego pilota (lub obsługi z poziomu smartfonu) znacząco ułatwia proces nagrywania filmów w sytuacjach, gdy kamera pozostaje poza zasięgiem naszych dłoni. Przykład? Kamera umieszczona na rollbarze w aucie lub gdziekolwiek na zewnątrz samochodu.

Pilot przydaje się nawet wtedy, gdy kamera umieszczona jest w miejscu z pozoru tylko łatwo dostępnym, na przykład na czubku kasku motocyklowego i zawsze wtedy gdy sięgnięcie po przycisk, na przykład w czasie ruchu, może być utrudnione lub po prostu... grozić niebezpieczeństwem.

Obecność ekranu LCD

Nie każda kamerka sportowa ma wizjer, przez który podziwiać na bieżąco możecie nagrywany obraz. Ma to spore znaczenie jeśli chcecie idealnie dobrać kadr do danej sytuacji, na przykład wtedy, gdy kamerką zapragniecie zrobić zdjęcie. Należy pamiętać, że działający na okrągło wyświetlacz powoduje szybsze rozładowanie baterii. Kamery wyposażone w Wi-Fi / Bluetooth często pozwalają przesyłać obraz na urządzenie mobilne w czasie rzeczywistym i w ten sposób uzyskać podgląd.

Stabilizacja obrazu

Jak widzicie zaczynam nie od jakości obrazu, a od jego stabilizacji. Cóż z tego, że kamera potrafi nagrywać obraz w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę, skoro umieszczona na kierownicy roweru MTB zjeżdżającego w ostrym terenie rejestruje skaczący obraz, na którym widać wyłącznie drgania? Ba, stabilizacja obrazu przydaje się nawet w trakcie spaceru!

Oczywiście pewnych korekt można dokonać programowo, ale uwierzcie, że przy mocno zdestabilizowanym obrazie jest to zadanie niezmiernie ciężkie i wykraczające poza możliwości przeciętnego kowalskiego. Nawet najlepsza stabilizacja obrazu nie sprawi oczywiście, że obraz niezależnie od warunków będzie pozbawiony drgań, ale w zdecydowanej większości przypadków znacząco poprawi sytuację.

Istnieją oczywiście akcesoria pomagające ustabilizować obraz, zwane gimballami. Ich zakup do wydatek rzędu minimum ok. 200 - 300 złotych.

Jakość obrazu, jego rozdzielczość i tryby nagrywania

Mam nadzieję, że wszyscy zdajecie sobie sprawę z tego, że rozdzielczość obrazu jest pewnym chwytem marketingowym, którym kusi się konsumentów w przypadku absolutnie wszystkich urządzeń rejestrujących obraz. W czasach, kiedy niemal wszystkie action camy oferują możliwość nagrywania w 4K rozdzielczość nie jest już z resztą żadnym wyróżnikiem. Większe znaczenie ma bitrate, z jakim rejestrowane jest nagranie – im wyższy, tym lepiej (przynajmniej w teorii), ale tym większy jest też zapisany plik.

Jedne kamery oferują dobrą ostrość i kontrast, inne odpowiednie nasycenie barw, jeszcze inne radzą sobie w warunkach nocnych. Podobnie jak w przypadku kamer i aparatów pełnowymiarowych, wszystko zależy od optyki i zastosowanego sensora, jego rozmiaru i procesora obrazu. Przed zakupem warto obejrzeć kilka "surowych" plików udostępnianych przez recenzentów, nieskompresowanych przez YouTube. Znacznie lepszą jakość wideo oferuje choćby serwis Vimeo.Kamera idealna po prostu… nie istnieje. W pojedynku najlepszych kamer trudno jest wyłonić w sposób jednoznaczny zwycięzców pojedynków właśnie przez to, że testujący mają świadomość, że każdy z nas oczekuje od swojej wymarzonej kamery czegoś innego. Często okazuje się, że niewprawione oko nie widzi różnicy pomiędzy kamerką za 500 złotych, a taką za 1500 złotych. A skoro nie widać różnicy... Pamiętajcie, że na filmach liczą się przede wszystkim przekazywane emocje.

Przy zakupie kamery zwróćcie też uwagę na tryby, w jakich może być rejestrowany obraz. Mowa tutaj o związku pomiędzy rozdzielczością, a możliwością ustawienia określonej płynności animacji. Jeśli życzycie sobie w Waszych nagraniach zawierać ujęcia w zwolnionym tempie, niezbędna okaże się możliwość nagrywania w 120, a może nawet 240 klatkach na sekundę.

A może chcecie nagrywać wideo w formacie 360-stopniowym? Liderem tego typu rozwiązań jest firma Insta360. Kamerki Insta360 One i Insta360 One X można kupić także w Polsce.

Pole widzenia i możliwość jego zmiany

Pole widzenia kamery to mówiąc najprościej jak tylko się da zakres „wzroku” jej obiektywu. Im parametr ten jest większy, tym więcej elementów otoczenia zmieści się w kadrze na szerokość. Niestety, wraz ze wzrostem pola widzenia obiektywu, obraz ulega stopniowemu zniekształceniu i specyficznemu zaokrągleniu. Jeśli widzieliście kiedyś zdjęcia wykonane obiektywem o nazwie „rybie oko”, to mowa tutaj właśnie o tym efekcie.Parametr ten w języku angielskim nazywany jest field-of-view, w skrócie FOV. Jest on różny, w zależności od kamery. Często można go regulować w dwóch, trzech zakresach. Naprawdę szerokim kątem nagrywania jest kąt 170-stopni. Standardem jest kąt 135-stopni.

Czas pracy na baterii

Piętą achillesową zdecydowanej większości kamer sportowych jest ich czas pracy na baterii. Sytuację ratują w pewien sposób wymienne baterie, ale... Czas pracy na baterii oczywiście zależy od tego w jakim trybie nagrywacie (rozdzielczość i liczba klatek) oraz ile funkcji dodatkowych macie włączonych (GPS, Wi-Fi).

Dźwięk

Odpowiednia jakość dźwięku to coś, o co niezmiernie trudno w przypadku kamer sportowych, zwłaszcza, jeśli chcemy nagrywać materiały wideo w trudnych warunkach. Mikrofony w tych niewielkich urządzeniach są na ogół bardzo czułe na działanie choćby najmniejszych podmuchów wiatru. Jeśli kamera z mikrofonem usytuowanym z przodu obudowy (większość przypadków) umieszczona zostanie na przykład na zewnątrz samochodu lub na kierownicy roweru i nie będzie zamknięta w odpowiedniej obudowie, a dodatkowo producent nie wyposażył je w żaden system redukcji szumów, na nagraniu możecie spodziewać się jedynie hałasu. Z drugiej strony, mikrofon zamknięty w specjalnej obudowie będzie rejestrował mocno przytłumiony i zniekształcony dźwięk. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami kamer są ogromne i warto przed zakupem przejrzeć i odsłuchać chociaż kilka nagrań umieszczonych w sieci przez ich użytkowników. Często jedynym ratunkiem okazuje się mikrofon zewnętrzny ze specjalną osłoną przeciwwiatrową.

Możliwości montażu i dostęp do tanich akcesoriów

Jeżeli chcecie korzystać z kamerki sportowej montowanej wyłącznie na selfie sticku, to problem macie zasadniczo z głowy. Każde urządzenie tego typu można bowiem umieścić na odpowiednio dostosowanym kijku. Jeśli jednak chcecie korzystać z kamerek w nieco bardziej ekstremalnych warunkach, zaczynają się schody.

Paradoksalnie, ostatnio to tanie kamery z Chin posiadają w zestawie najwięcej elementów pozwalających na montowanie ich w nietypowych miejscach. W przypadku producentów pokroju GoPro lub Sony za większość dodatkowych mountów trzeba zapłacić niemałe pieniądze. Z drugiej strony, są to akcesoria wysokiej jakości, pozwalające na montaż w najbardziej nietypowych miejscach.Przed zakupem kamerki koniecznie zróbcie małe rozeznanie i sprawdźcie czy do urządzenia danego producenta można dokupić lub dopasować podstawowe mocowania. Najczęściej spotykanymi są zestawy montażowe do kierownicy roweru, różnego rodzaju rurek, kasku, wszelakich płaskich powierzchni oraz szyb. Niektórzy producenci oferują nawet specjalne zestawy do nart, windsurfingu, samochodowych klatek bezpieczeństwa (i rollbarów) oraz mocowania na klatkę piersiową, ramiona i wiele innych.

Najczęściej spotykanym obecnie standardem dla wszelakich mocowań jest gwint ¼-cala. Jego obecność w kamerze lub obudowie ochronnej gwarantuje kompatybilność z ogromną ilością akcesoriów fotograficznych takich jak choćby statywy, niewielkie tripody oraz właśnie selfie sticki. W sprzedaży znajdują się oczywiście przejściówki na inne, rzadziej spotykany standardy.

A więc… jaką kamerę sportową kupić?

Tak jak powtarzałem wielokrotnie na przestrzeni całego artykułu: nie istnieje jedna kamera sportowa, którą można polecić absolutnie każdemu. Wybór action cama powinien być dobrze przemyślany i poprzedzony obejrzeniem przynajmniej kilku różnych filmików prezentujących jego działanie w praktyce.

Poniżej prezentujemy listę polecanych przez nas kamer sportowych, w różnych pułapach cenowych.

 

1. SJCAM SJ4000

SJCAM SJ4000

Matryca: 12 Mpix
Tryby wideo: 1080p 30 kl./s., 720p 60 kl./s.
Stabilizacja obrazu: tak (elektroniczna)
Wbudowany wyświetlacz: tak
Przewidywany czas pracy na baterii: 1.5 godziny
Cena: 329 złotych


2. XiaoYi Yi Lite

XiaoYi Yi Lite

Matryca: 16 Mpix
Tryby wideo: 2160p 20 kl./s., 1080p 60 kl./s., 720p 120 kl./s.
Stabilizacja obrazu: tak (elektroniczna)
Wbudowany wyświetlacz: tak
Przewidywany czas pracy na baterii: 2 godziny
Cena: 349 złotych


3. SJCAM SJ7 Star

SJCAM SJ7 Star

Matryca: 12 Mpix
Tryby wideo: 2160p 30 kl./s., 1080p 60 kl./s., 720p 120 kl./s.
Stabilizacja obrazu: tak
Wbudowany wyświetlacz:
Przewidywany czas pracy na baterii: 2 godziny
Cena: 749 złotych


4. Ricoh WG-M2Ricoh WG-M2

Matryca: 12 Mpix
Tryby wideo: 2160p 30 kl./s., 1080p 60 kl./s.
Stabilizacja obrazu: tak
Wbudowany wyświetlacz:
Przewidywany czas pracy na baterii: 1.5-2 godziny
Cena: 779 złotych


5. XiaoYi Yi 4K+ Action Camera

XiaoYi Yi 4K+ Action Camera

Matryca: 12 Mpix
Tryby wideo: 2160p 60 kl./s., 1080p 120 kl./s., 720p 240 kl./s.
Stabilizacja obrazu: tak
Wbudowany wyświetlacz: tak
Przewidywany czas pracy na baterii: 1-2 godziny
Cena: 949 złotych


6. Sony FDR-X3000RSony FDR-X3000R

Matryca: 8,2 Mpix
Tryby wideo: 2160p 30 kl./s., 1080p 120 kl./s.
Stabilizacja obrazu: tak
Wbudowany wyświetlacz: nie
Przewidywany czas pracy na baterii: 2.5 godziny
Cena: ok. 1749 złotych


7. GoPro Hero 6 Black

GoPro Hero 6 Black

Matryca: 12 Mpix
Tryby wideo: 2160p 60 kl./s., 1080p 240 kl./s.
Stabilizacja obrazu: tak
Wbudowany wyświetlacz: tak
Przewidywany czas pracy na baterii: 1-3 godziny
Cena: ok. 1759 złotych


8. GoPro Hero 7 Black

 GoPro Hero 7 Black

Matryca: 12 Mpix
Tryby wideo: 2160p 60 kl./s., 1080p 240 kl./s.
Stabilizacja obrazu: tak + HyperSmooth (jak z gimbalem, także w 4K)
Wbudowany wyświetlacz: tak
Przewidywany czas pracy na baterii: 1-3 godziny
Cena: ok. 1899 złotych


9. Insta 360 One XInsta 360 One X

Matryca: 2 x 18 Mpix
Tryby wideo: 5.7K 30 kl./s., 4K 50 kl./s., 3K 100 kl./s.
GPS: Tak
Stabilizacja obrazu: tak (6-osiowa!)
Wbudowany wyświetlacz: tak
Przewidywany czas pracy na baterii: 1 godzina
Cena: ok. 1899 złotych


10. Garmin VIRB 360 - kamera sferycznaGarmin VIRB 360

Matryca: 2 x 12 Mpix
Tryby wideo: 5.7K, 2160p 60 kl./s., 1080p 240 kl./s.
Stabilizacja obrazu: tak
Wbudowany wyświetlacz: nie
Przewidywany czas pracy na baterii: 1 godzina
Cena: ok. 2599 złotych


Polecane artykuły

Testy

Poradniki

Tagi

 android   apple   ciekawostki   gaming   google   gry   internet   komputery   kosmos   microsoft   mobilne   nauka   polska   samsung   smartfon   smartfony   tablet   technologia   telefony   windows 

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich osobom trzecim. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie.
Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies.