Myszy już są mistrzami skrywania się w ciemnościach, z dala od wścibskich ludzkich oczu, ale teraz, dzięki naukowcom z Chin i USA, niektóre z nich stały się w tym jeszcze lepsze. Zwierzęta te normalnie zdolne są tylko do widzenia światła widzialnego, podobnie jak my, natomiast badacze dali im możliwość zobaczenia światła podczerwonego, dzięki czemu te zaczęły doskonale widzieć w ciemności.
Poprzez wstrzyknięcie specjalnie zaprojektowanych nanocząstek bezpośrednio do oczu myszy, zwierzęta zaczęły wykazywać zdolność do widzenia bliskiej podczerwieni. Co ważniejsze, to nie wpłynęło negatywnie na ich zdolność widzenia w świetle dziennym.
Wspomniane nanocząsteczki, które zostały stworzone przez naukowców, przetwarzają światło bliskiej podczerwieni na zielonkawe światło widzialne. Cząstki przylegają do fotoreceptorów w oczach zwierząt, a kiedy uderza w nie światło podczerwone, do mózgu zwierzęcia wysyłany jest taki sygnał, jak w przypadku światła widzialnego.
Fale podczerwone są zbyt długie, aby mogły zostać pochłonięte przez fotoreceptory w oczach myszy czy ludzi. Dlatego nie jesteśmy w stanie ich dostrzec. Zastrzyk podawany myszom stanowi obejście tego problemu.Aby sprawdzić, jak dobrze działają nanocząsteczki, badacze przeprowadzili szereg eksperymentów. Podczas jednego z nich wykorzystano dwa połączone pudełka – w jednym z nich było całkowicie ciemno, a drugi był skąpany w świetle podczerwonym. Myszy wolą przebywać w ciemności, a myszy, które nie otrzymały zastrzyku, nie wykazywały żadnych preferencji względem pudełek, ponieważ te po prostu nie widziały światła podczerwonego. Zwierzęta, które go otrzymały nie polubiły pudełka oświetlonego podczerwienią, co sugerują, że te rzeczywiście ją widziały.
Naukowcy sugerują, że podobna technologia mogłaby dobrze sprawdzić się także u ludzi. Nanocząsteczki pozostają w oczach nawet na dwa miesiące, i to bez żadnych widocznych negatywnych skutków. Oczywiście, póki co nie jest ona na taki krok gotowa, ale jasne jest, że prędzej czy później to się zmieni.
Źródło: Cell
06.06.2019 08:00,
dodał: Anna Borzęcka
30.04.2019 17:10,
dodał: Maksym Słomski
26.04.2019 18:55,
dodał: Maksym Słomski
10.06.2019 08:00,
dodał: Anna Borzęcka
10.04.2019 15:35,
dodał: Maksym Słomski
13.04.2019 12:00,
dodał: Arfałek
08.04.2019 16:45,
dodał: Maksym Słomski